Większość z was zapewne rozwiązuje krzyżówki dla rozrywki i zabicia wolnego czasu. Jednakże oprócz dobrej zabawy, przynoszą one mnóstwo korzyści dla naszego umysłu. Przede wszystkim dbają o zdrowie i aktywność mózgu, ale istnieje wiele więcej tych zalet. Dużym plusem jest również to, że są przy tym wszystkim tanie i praktycznie wszędzie dostępne. Ponadto można rozwiązywać je niemalże wszędzie, w pociągu, w autobusie czy w parku. W tym artykule chcemy przedstawić Wam niezwykłe korzyści z rozwiązywania krzyżówek, o których pewnie nie mieliście pojęcia. Mamy nadzieje, że zachęci was to do takiej formy logicznej rozrywki.

Krzyżówki jako forma medytacji

W obecnych czasach ciężko znaleźć chwile, aby zapewnić odprężenie i chwile spokoju dla naszej głowy. Większość z nas jest stale zabiegana i ma dużo spraw związanych z pracą czy życiem codziennym. Często takie życie w pośpiechu powoduje stres i problemy zdrowotne. W związku z tym przedstawimy wam jedną z korzyści z rozwiązywania krzyżówek, którą jest wyciszenie umysłu. Udowodniono, że rozwiązując takie łamigłówki, mózg skupia się na chwili obecnej i odcina się od rozproszeń. Dalszymi konsekwencjami tego procesu jest redukcja stresu i poprawa koncentracji, jednakże ma to miejsce tylko i wyłącznie przy odpowiednim skupieniu. Ponadto badania pokazały, że rozwiązywanie krzyżówek zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w mózgu. Hormony te odpowiedzialne są za nastrój, pamięć i koncentrację, w związku z czym pomagają zwalczyć depresję lub demencję.

Przyspieszenie zdolności uczenia się

Według najnowszych badań stosowanych wśród uczniów pokazano, że rozwiązywanie krzyżówek może znacznie poprawić zdolność uczenia się. Wynika to z faktu, że zagadki powodują skłonność do przypominania sobie wielu informacji. Wymagają one czytania i przeglądania materiałów, w związku z czym zwiększają procesy pamięciowe. Dodają nam również motywacji do nabycia nowych informacji, aby bez problemu wpisywać hasła i zwiększać poziom trudności krzyżówek. Wśród młodszej grupy odbiorców, pomagają w uczeniu się nowych słów oraz pisania.

Poprawa pamięci

Uważa się, że krzyżówki przede wszystkim powinny rozwiązywać osoby w wieku 50+. Głównym powodem jest to, że w tym wieku zmniejsza się aktywność komórek nerwowych w mózgu, a tego typu łamigłówki zapobiegają temu. W związku z tym powodują one, że mózg może się zestarzeć nawet 10 lat później niż zwyczajnie. Ponadto przeprowadzono badania na temat związku krzyżówek z chorobą Alzheimera. Wyniki tych obserwacji poinformowały o tym, że mogą one opóźnić wystąpienie choroby o 2,5 roku. Natomiast u osób, u których choroba już się pojawiła, pomogły opóźnić spadek poznawczy o 2,5 roku.

Recepta na szczupłą sylwetkę

O tej ciekawostce zapewne mało kto słyszał. Mianowicie, rozwiązywanie krzyżówek może mieć wpływ na szczupłą sylwetkę. Podczas ich rozwiązywania mózg zużywa dużo energii, w związku z czym spala kalorie. Według brytyjskiego eksperta Tima Forrestera godzinne rozwiązywanie tej formy łamigłówek pozwala spalić równowartość kalorii, która jest w jednym ciastku. Pozwala to pozbyć się zbędnych kilogramów bez wysiłku fizycznego.

Powiązane artykuły