Krzyżówki dla dzieci są tworzone prawie identycznie jak te dla dorosłych, natomiast są one nieco łatwiejsze i często zawierają obrazki. Łamigłówki dostosowuje się odpowiednio do wieku, języka, dziedziny czy na przykład zainteresowania dziecka. Krzyżówka jest to gra, która daje multum korzyści, ale przynosi również maluchom sporo frajdy. Jedynym ze sposobów rozwiązywania tych zagadek może być zapisywanie w wyznaczonych polach, na przykład nazw przedmiotów, bądź czynności widocznych na ponumerowanych obrazkach. Zaznaczone innym kolorem rubryki, z wszystkich tych pośród znajdujących się w krzyżówce, stworzą hasło główne. Istnieje wiele tematyk tych zagadek.

Krzyżówki jako element terapii

Często krzyżówka jest jednym z elementów przy terapii dzieci mających problem z koncentracją. Czynność ta nie tylko skłania się do skupienia na danym zadaniu, ale także na prawidłowym zapisie. Można też zaobserwować, czy dziecko prawidłowo rozumie polecenie. Należy pamiętać o tym, żeby odpowiednio dobrać łamigłówki do poziomu intelektualnego dziecka, aby nie zniechęcić jego do tej czynności od samego początku. Dobrze, aby szata graficzna była ciekawa, a kolory wabiące, wówczas to zaciekawi malucha i jest szansa, że na dłużej przy krzyżówce zasiądzie. 

Krzyżówki dla dzieci mogą uczyć różnych dziedzin. 

Wśród tej formy zabawy znaleźć możemy również krzyżówki z zastosowaniem cyfr i języków obcych. Jednymi z często tworzonych łamigłówek są właśnie te matematyczne. Zazwyczaj polegają one na rozwiązaniu danego działania i zapisanie wyniku w formie pisemnej. Zaznaczony kolorem rząd krzyżówki tworzy hasło główne. Ponadto, kiedy któryś z podpunktów zostanie źle rozwiązany, maluch od razu to zauważy. Dziecko pozna to po tym, że rozwiązanie będzie zawierało błąd w postaci nieprawidłowej litery w wyrazie. Kolejnym pomysłem, w jaki dziecko jest w stanie osiągnąć nową umiejętność, są odpowiedzi na pytania zapisywane w języku obcym. Podsumowując to, istnieje wiele możliwości przy tworzeniu krzyżówek, które mają zastosowanie w zapoznaniu się z nowymi zagadnieniami. Jest to rewelacyjna zabawa przy nauce liter. Podczas rozwiązywania łamigłówek dzieci doskonalą również swój styl pisma. Kolejnym pozytywnym aspektem tej zgadywanki jest poszerzenie zasobu słów. 

Krzyżówki dla dzieci jako forma spędzania wolnego czasu 

Rozwiązywanie zagadek, jakimi są krzyżówki dla dzieci,  jest nie tylko doskonałym ćwiczeniem umysłowym. Może być to również ciekawa forma spędzania czasu z bliskimi. Co ciekawsze jest to gra, która na zasadach współpracy może zbudować lepszą relację na przykład rodzica z dzieckiem, czy też rodzeństwa. Jest to system nauki poprzez zabawę. Z pewnością dla większości z pociech nich będzie on ciekawszą formą niż studiowanie książek. W celu ciekawego wypełnienia czasu dzieci można wymyślić konkurs, które z nich jest w stanie najszybciej rozwiązać wszystkie zagadki. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się też do nauki zdrowej rywalizacji. Krzyżówki dla dzieci można zakupić, pobrać z sieci, bądź też stworzyć swoje własne. Świetnym pomysłem jest, aby dzieci tworzyły je dla siebie nawzajem. Wówczas oprócz rozwiązywania, będą też mogły wykazać się swoją kreatywnością przy układaniu krzyżówki. 

Powiązane artykuły