Krzyżówki dla zaawansowanych są trudniejszą formą standardowych łamigłówek. Ich zamysł powstał ponad sto lat temu w Ameryce. Do dziś wymyśla się coraz to nowe, kreatywniejsze zagadki. Innowacyjne metody tworzenia krzyżówek zaczęły się pojawiać, z uwagi na to, że ich autorzy są obeznani i zorientowani w wątku. Na podstawie każdej z łamigłówek, wykonują oni coraz to nowsze zagadnienia.

Zaawansowane krzyżówki powstają z przeznaczeniem dla tych osób, które z reguły regularnie spędzają czas przy tej postaci zabawy i oczekują czegoś więcej, nowości. Każdy z rodzajów tych zagadek jest o podniesionym stopniu trudności. Sięgają po nie najczęściej jednostki, dla których tradycyjna krzyżówka, o standardowym poziomie jest to tak zwany pikuś. Zaawansowana forma łamigłówki może występować zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Jak tworzyć krzyżówki dla zaawansowanych?

Krzyżówki dla zaawansowanych są rodzajem rozrywki intelektualnej, która występuje zazwyczaj w pięciu rodzajach: jolka, kwadrat magnetyczny, ukośnik, krzyżówka hetmańska i panoramiczna. Tworzy je się w podobny sposób jak te o łatwiejszym stopniu trudności, natomiast zawiera się w nich bardziej skomplikowane frazy. Pytania do haseł formuje się również w sposób, który utrudnia rozwiązanie.
 

Często krzyżówki opiera się na jednej dziedzinie, wówczas tworzy się do niej zagadnienia, o których należy poczytać i się zagłębić.
Pytania, sporządza się tak, że znamy na nie odpowiedź, tylko w przypadku kiedy problematyka jest naszym zainteresowaniem. Tworzone są również krzyżówki o zaawansowanym stopniu trudności, polegające na rozwiązywaniu skomplikowanych działań matematycznych, których wynik jest rozwiązaniem w formie pisemnej. Jeszcze innym ze sposobów utrudnień jest konstruowanie i formułowanie pytań w języku obcym. Zaawansowane krzyżówki można znaleźć dostosowane do każdej z dziedzin, każdego zainteresowania oraz wieku.

Jak krzyżówki dla zaawansowanych wpływają na rozwój intelektualny?

Krzyżówki dla zaawansowanych, zresztą tak jak i standardowe łamigłówki, są doskonałym sposobem na rozwój. Wypełnienie pól, które zazwyczaj są odpowiedziami na pytania, daje multum korzyści. Krzyżówki matematyczne korzystnie wpływają na myślenie logiczne oraz analityczne. Uważa się, że zagadki polegające na rozwiązywaniu działań przyspieszają nasz umysł oraz generują praktyczność. Rozwijają również zdolność rozumowania.

Ta forma spędzania czasu zdecydowanie poszerza zasoby wiedzy oraz słów. Krzyżówki, na które nie znamy odpowiedzi, skłaniają, do sięgania do coraz to nowych źródeł. Uważa się, że pobudzają chęć do dowiadywania się nieznanych zagadnień. Rozwijają też społecznie, ponieważ często o odpowiedź skłaniamy się do innych osób.
Krzyżówki można tworzyć w celach nauki, na przykład przez rodziców dla dzieci. Wówczas zaleca się do tworzenia pytań na podstawie książki, z których pociechy mają korzystać, w celu znalezienia odpowiedzi. Aby rozwijać kreatywność dzieci, należy wymyślić nieznane dla nich dziedziny i zachęcić do stworzenia w tej dziedzinie łamigłówki. Niektórzy uważają, że krzyżówki doskonale działają także na rozwój cierpliwości.

Powiązane artykuły