Widząc krzyżówkę, zapewne większość z was nie zastanawia się, w jaki sposób ona powstała oraz kto ją wymyślił. W obecnym czasach jest ona czymś powszechnym, ponieważ znajdziemy ją w niemalże każdej gazecie. Dla milionów ludzi na świecie jest to forma spędzania wolnego czasu i krzyżówki. To, że ma pozytywny wpływ na umysł i koncentrację, jest wszystkim wiadome. Jednakże, aby się o tym dowiedzieć, przeprowadzono mnóstwo badań i obserwacji na ten temat. Proces ewolucji krzyżówek trwał od początku XX wieku. Przez ten cały czas modyfikowano i wymyślano nowe formy tej łamigłówki. W naszym artykule chcemy przedstawić wam najistotniejsze ciekawostki o krzyżówkach związane z ich początkiem, tworzeniem oraz autorami.
Popularność krzyżówek w latach 20.
Krzyżówki zostały odebrane bardzo pozytywnie przez ludność, można wręcz powiedzieć, że nie mogli się od nich oderwać. W latach 20 mówiono o krzyżówkowej panice, ponieważ każdy, kto tylko mógł, poświęcał swoją wolną chwilę na tę łamigłówkę. W mediach pojawiła się panika, ponieważ obawiano się, że ludzie porzucą swoje codzienne obowiązki po to, aby rozwiązywać krzyżówki. Również w tamtym czasie zauważono, że znacznie spadło zainteresowanie czytaniem książek. Jednakże uzależnienie od ich rozwiązywania nie było jedynym problemem w tym okresie. Zadziwiający przypadek miał miejsce w 1944 roku, kiedy jedna z gazet opublikowała krzyżówkę, której odpowiedzi zawierały kryptonimy operacji lądowania w Normandii. Sytuacja ta spowodowała ogromną panikę wśród brytyjskiego wywiadu. Mimo wielkiego strachu, zdarzenie to autor wyjaśnił, jako nadzwyczajny zbieg okoliczności.
Najsłynniejszy twórca krzyżówek
Will Shortz to urodzony w 1952 roku redaktor krzyżówek w New York Timesie oraz właściciel największej na świecie biblioteki łamigłówek. Twórca skończył UVA School of Law, czyli słynny college o kierunku prawniczym. Niemniej jednak, po skończeniu szkoły Shortz nie zamierzał zostać prawnikiem, a zamiast tego skupić się na łamigłówkach. Opublikował on ponad 100 książek i czasopism z różnego rodzaju zagadkami. Jego osoba miała ogromny wpływ na rozwój krzyżówek, ponieważ przypisuje mu się dziewięćdziesiąt procent łamigłówek. Twórczości tego autora uważane są za złoty standard. Jednakże wiele osób uważa, że to redakcja uczyniła go takim wyjątkowym, a nie same krzyżówki, które zostały przez niego stworzone.
Ile kosztuje zrobienie krzyżówki?
Przedstawiając kolejne ciekawostki o krzyżówkach, przedstawimy koszty ich wyprodukowania. Pewnie mało kto z was zastanawiał się, ile może kosztować wyprodukowanie takiej łamigłówki. Jedna z najbardziej prestiżowych gazet na świecie-New York Times, płaci swoim twórcom ogromne sumy pieniędzy za krzyżówki. Sumy te sięgają nawet 200 dolarów za krzyżówkę codzienną oraz 300 dolarów za krzyżówkę niedzielną. Jak się jednak okazuje, tak wysokie wynagrodzenie nie jest adekwatne do kosztów wyprodukowania krzyżówki. Stworzenie samodzielnej prenumeraty krzyżówki online kosztuje 40 dolarów rocznie, natomiast w wersji papierowej jedynie 20 dolarów.