Historia krzyżówek istnieje już od ponad stu lat. Uznaje się, że pierwsze łamigłówki polegające na krzyżowaniu wyrazów występowały już w dziewiętnastym wieku. Zostały zapoczątkowane w Ameryce, a osobą istotną, przez którą powstała historia krzyżówek był Arthur Wynne. Wtedy był to jeden z pracowników gazety o nazwie New York World. Urzędował on w dziale o kategorii sztuczki i kawały. Mężczyzna ten zamieścił pierwszą z krzyżówek 21 grudnia 1913 roku w „Fun”, który był dodatkiem niedzielnym do gazety. To właśnie on nazwał treść tego bonusu jako word-cross puzzle. Stworzył on zagadkę opartą na grze towarzyskiej, w jaką grał jego dziadek. Składała się ona z 32 haseł. Gra seniora nazywała się "Magiczny kwadrat albo podwójny akrostych".

Krzyżówki w czasopismach

Pomysł bardzo spodobał się czytelnikom, dzięki czemu powstało kolejne 50 krzyżówek. Zostały zebrane one w książce Crossworld puzzle, która zawierała wszystkie z tych, które wówczas były publikowane w „Fun”, czyli dodatku gazety New York World. Książka została bestsellerem i rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy, a niewątpliwie przyczynili się do tego Brytyjczycy. W ciągu miesiąca sprzedało się jej ponad pół miliona sztuk, a krzyżówki zaczęły pojawiać się coraz częściej w innych czasopismach. Słowo crossword w słowniku po raz pierwszy znalazło się w 1930 roku.

Historia krzyżówek w Polsce

W Polsce z pierwszą krzyżówką mogliśmy spotkać się w 1925 roku. Dokładna data, w której ją opublikowano to 31 stycznia. Nosiła ona nazwę „łamigłówka krzyżowa” i była zawarta anonimowo w Kurierze Warszawskim. Kazimierz Makarczyk był pierwszym Polakiem, który zagadki nazwał jako krzyżówki i niewątpliwie właśnie wtedy wymyślił to słowo. Następnie swój początek miał pomysł wynagrodzenia prawidłowych rozwiązań różnymi nagrodami. Choć pierwotnie była to na przykład darmowa prenumerata gazety, to obecnie możliwe jest wygrywanie sprzętów AGD bądź pieniędzy. 

Historia krzyżówek nadal się tworzy

Historia krzyżówek rozwijała się latami i trwa aż po dziś dzień. Jest to jedna z zagadek uwielbianych zarówno przez młodych, jak i przez starszych ludzi na całym świecie. Można rzec, że ta forma rozrywki również jest doskonałym sposobem nauki, a wynika to z faktu, że aby rozwiązać niektóre z łamigłówek musimy zasięgnąć wiedzy od bliskich, ze słowników, czy encyklopedii. Wnioskując, są one więc doskonałymi ćwiczeniami umysłowymi. Obecnie najpopularniejsza z krzyżówek jest ta z New York Times. W wiele z nich można zagrać także w sieci.

Rodzaje krzyżówek

Krzyżówki możemy podzielić na pięć rodzajów: pierwszy to kwadrat magiczny, drugi to jolka, trzeci to krzyżówka panoramiczna, czwarty to krzyżówka hetmańska i piąty to ukośnik. Rozwiązywanie tych łamigłówek pozwala nam na poznawanie nowych słów, co bez wątpienia wpływa na wzbogacanie mowy. Jest to też świetny sposób na odstresowanie się. Wspólne rozwiązywanie krzyżówek pozwala również na ciekawą formę spędzania czasu z bliskimi. Jednakże warto wspomnieć, że krzyżówka nie jest do końca opatentowana w dalszym ciągu.

Powiązane artykuły