Dla wielu osób rozwiązywanie krzyżówek jest forma spędzania wolnego czasu i rozrywką. Pewnie każdy z Was miał kiedykolwiek doczynienia z tymi łamigówkami. Krzyżówki posiadają wiele korzyści dla pobudzenia kreatywności i naszego mózgu do pracy. Jak się okazuje nie tylko rozwiązywanie tych łamigówek ma taki pozytywny wpływ, ale także ich tworzenie. O ile to pierwsze nie wydaje się skomplikowane, tak druga opcja może dostarczyć sporo trudności. Tworzenie krzyżówki nie jest łatwym procesem, jednakże wystarczy ją odpowiednio zaprojektować, ułożyć hasła i gotowe. Aby stworzyć samemu taką łamigówkę należy wspomóc się naszą wyobraźnią. Krzyżówki mogą być różnorodne, w zależności od tematu, długości oraz struktury. Ponadto nie muszą się one kojarzyć wyłącznie z rozbudowywaniem słownictwa w oparciu o dany zasób słów.

Jak zacząć tworzyć krzyżówki?

Przede wszystkim na początku tworzenia krzyżówki powinniśmy określić zasady. W tym etapie należy zastanowić się nad rodzajami haseł oraz sposobie ich wpisywania. Należy pamiętać, że krzyżówka to nie tylko odpowiednio ułożone kwadraciki, w które wpisujemy wyrazy. Łamigówki te mogą przybierać różnorodne postacie, które zależą tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Jeśli już się nad tym zastanowimy, musimy przejść do etapu gdzie wymyślimy pytania i odpowiedzi na nie. Pytania powinny być skonstruowane w taki sposób, aby były zrozumiałe dla odbiorców. Trzeba również pamiętać, aby określić w które miejsca mają być wpisane słowa czy frazy. Można w tym celu wykorzystać strzałki bądź znaczniki. Istotną rzeczą jest sprawdzenie czy liczba pól, w które wpisuje się litery ma na pewno prawidłową długość.

Pomysły na krzyżówki

Tworzenie krzyżówki może przebiegać w tradycyjny sposób, czyli na papierze, a także online. W konstruowaniu łagmigówek online możemy skorzystać z gotowych skryptów, które nam ułatwią pracę i zredukują czas. Aby urozmaicić nieco krzyżówkę można skorzystać z innych form niż tradycyjna łamigówka. Jedną z propozycji jest zmiana kierunku, to oznacza, że hasła mogą być wtedy zapisywane np. po skosie. Innym ciekawym sposobem jest wpisywanie całych fraz zamiast pojedyńczych wyrazów. Wówczas należy wtedy określić, w którym miejscu będzie podział frazy. Można również wykorzystać gotową krzyżówkę z wpisanymi hasłami, a zadaniem rozwiązujących będzie odnalezienie takiego pytania, aby pasowało pod dany wyraz. Podsumuwując, pomysłów na tworzenie krzyżówki jest mnóstwo i można je modyfikować na wiele różnych sposóbów. Najważniejsza przy tym procesie jest nasza wyobraźnia.

Programy do krzyżówek online

Jednym z narzędzi do projektowania krzyżówek jest CrossWord Edytor, który pozwala na ich dowolną konfigurację. W programie można wykorzystywać własne hasła oraz te zawarte w słowniku pomocniczym. Daje on możliwość wybrania diagramu, rozmiaru oraz koloru. Ponadto istnieje opcja zapisu krzyżówki w formatach BMP,EMF,HTML. Dzięki temu w prosty sposób możemy przenieść krzyżówki do programów tj. Corel Draw, Adobe InDesign, Microsoft Word. Dzięki CrossWord Edytor tworzenie krzyżówki nie będzie tak ciężkim i czasochłonnym procesem.

Powiązane artykuły